9.0
Score

Pros

  • Przystępna cena
  • Jakość wykonania

Cons

  • Ciężar
Funcjonalność
9
Design
6
Cena
9
Oprogramowanie
9

Final Verdict

Po kilku latach użytkowania nie mam z nim żadnych problemów. Jedyna sprawa, która mi przeszkadza to fakt, że przy małym pochyleniu monitora Spyder5 nie chce dokładnie przylegać do ekranu podczas kalibrowania.

Spyder5 – kalibracja monitora. Każdy kto choć raz drukował swoje fotografie na domowej drukarce lub oddawał swoje odbitki do laboratorium fotograficznego spotkał się z sytuacją kiedy fotografie na monitorze wyglądały trochę inaczej niż na gotowym wydruku. Za taki stan rzeczy odpowiadają zazwyczaj źle ustawione kolory monitora.

Dla kogo?

Złe ustawienia mogą być prawdziwą zmorą fotografa. Dla fotografa ślubnego jest to kluczowa sprawa, ponieważ powinien zawsze wiedzieć wcześniej (przed wysłaniem materiału do druku) jak będą wyglądały gotowe materiały.

Jedynym rozwiązaniem jest prawidłowe skalibrowanie monitora. Do tego służą kalibratory. Jest wiele modeli na rynku, jadnak tak naprawdę wszystkie służą do tego samego, czyli prawidłowego skalibrowania monitora. Różnice między nimi polegają na dodaniu większej ilości opcji dodatkowych.

Mój wybór padł na model pośredni a jest nim Spyder5 firmy Datacolor.

Zawartość opakowania Spyder5

Po zakupie otrzymujemy niewielkie pudełko.

Po otwarciu widzimy podziękowanie producenta i niewielką instrukcję.

Sam kalibrator jest dobrze zabezpieczony w plastikowej wkładce.

Kalibrator Spyder5 dla fotografa - instrukcja

Nie jest za bogato, ale nie o to tutaj chodzi chociaż nie ma sterowników ani płytek CD, pudełko jest fajnie zaprojektowane. Oprogramowanie ściągamy przez internet ze strony producenta.

Samo urządzenie wyglądem przypomina krążek do hokeja z wystającym kabelkiem USB.

Aby go używać należy sciągnąć tylną zaślepkę, która po przesunięciu po kabelku, staje się przeciwwagą dla kalibratora.

Zobacz też: Applebox w studio