Budowa Bajazzo - wstęp

Kilka słów jak to się zaczęło i skąd ten pomysł

Krótki spis podstawowych narzędzie potrzebnych przy realizacji

Co potrzebujemy aby zbudować maszynę

Wstęp

Jak to się wszystko zaczęło i skąd pomysł na budowę takiej maszyny. Otóż wiele lat temu do naszego miasta co jakiś czas przyjeżdżały różnego rodzaju wesołe miasteczka, karuzele i strzelnice, na których można było "wystrzelić" sobie perfumowane kwiaty, maskotki lub markowe papierosy na sztuki.

Jednak największe zainteresowanie i największe tłumy można było zaobserwować przy niewielkiej skrzynce z ruchomym pajacem czy też klaunem, który poruszał się po wrzuceniu monety. W zależności od szczęścia lub zręczności mogłeś wygrać jedną lub kilka monet.

W tamtym czasie nikt nie wiedział, że ta maszyna zręcznościowa nosi nazwę Bajazzo lub The Clown i ma już historię liczoną w dziesiątkach lat. Maszyny spotykane w Polsce były zazwyczaj zużyte i nie działały już jak nowe, ale zabawa była przednia. Już wtedy chciałem mieć coś takiego w domu, a po wielu latach zdobyłem wreszcie plany i marzenie małego chłopca może się spełnić.

bajazzo - budowa maszyny zręcznościowej

Działanie maszyny

Maszyny tego typu działają całkowicie bez prądu, w pełni mechanicznie i to właśnie jest najbardziej ciekawe. Wszystkie mechanizmy poruszają się dzięki sile mięśni grającego i grawitacji.

Zasada jest bardzo prosta, wrzucasz monetę i w tym samym momencie kulka, która jest w środku zostaje odblokowana i jest gotowa do gry. Kręcąc pokrętłem przesuwamy klauna w prawą stronę do momentu aż kulka pojawi u góry, stoczy po rampach i wpadnie między metalowe szpilki. Zadaniem gracza jest poruszać klaunem w taki sposób by złapał kulkę do wiaderka, które trzyma w rękach. Jeżeli ci się to uda następuje wypłata nagrody. W przeciwnym wypadku kulka wraca w pierwotne położenie i czeka na następną monetę. Prawda, że proste.

Potrzebne umiejętności

Rozpoczynając budowę nie miałem pojęcia, że tak prosta gra może być tak trudna do wykonania i będzie wymagać znajomości aż tylu umiejętności manualnych. Szczerze podziwiam robotników sprzed ponad wieku, którzy wiele pracy musieli wykonać ręcznie (nie było po prostu maszyn, które dzisiaj można kupić w każdym markecie budowlanym). Jednocześnie zawsze zastanawiam się jak wykonywali niektóre elementy, które współcześnie nie można już odtworzyć w takiej samej formie.

Przystępując do budowy każdy musi się zastanowić czy posiada odpowiednie umiejętności. W trakcie pracy będziesz musiał:

  • obrabiać elementy drewniane
  • frezować rowki i prowadnice
  • wiercić otwory
  • ciąć i giąć elementy metalowe
  • lutować
  • toczyć elementy metalowe
  • gwintować
  • przycinać, skręcać i cały czas myśleć jak to wszystko złożyć w jedną całość

 

Wytyczne do projektu

Przed rozpoczęciem budowy zrobiłem wstępny projekt i naszkicowałem wstępne założenia, którymi będę się kierował w dalszej pracy. Przyjąłem, że mogę dokonać własnych zmian konstrukcyjnych i nie będzie to dokładna replika oryginalnej maszyny. Istniało bardzo wiele wersji Bajazzo, różniących się sylwetką klauna, miejscem gdzie ucieka kulka z pola gry, rozmieszczeniem monet i kołem do wypłat. Zasada, która mi przyświeca w pracy - maszyna ma działać bez zacięć i problemów.

Rezygnuję z separatora monet ponieważ maszyna będzie użytkowana w domu i nie istnieje ryzyko, że ktoś będzie wrzucał inne monety niż 2 zł. Co do monety dwuzłotowej muszę przerobić cały mechanizm ponieważ oryginalnie projekt zakładał użycie 10 feningów, które już nie są w obiegu. Więcej w następnej części.

Całość będzie wykonana z materiałów dostępnych współcześnie i w 100% ekologiczna - tylko drewno, metal i szkło.

W kolejnych częściach, podczas trwania budowy będę opisywał kolejne etapy. Mogą wystąpić dłuższe przerwy w pisaniu tej instrukcji, ale zaglądajcie tutaj od czasu do czasu i sprawdzajcie postępy. Jedno mogę zagwarantować - Bajazzo na 100% powstanie.

Z prawej strony jest dostępny cały czas pełen spis wszystkich etapów a na dole prezentowane są zdjęcia dotyczące konkretnego rozdziału. A więc do roboty!

Spis treści

Potrzebne materiały

Niezbędne narzędzia

Wytyczne do projektu

czytaj

Projekt papierowy

Projektowanie komputerowe

Sztuczki

czytaj

Drzwiczki

Skrzynia

Niezbędne otwory

czytaj

Górna część z przeszkodami

Dolny element z monetami

Warianty ucieczki kulki

czytaj

wkrótce

wkrótce

888 551 221

Profesjonalny fotograf - fotografia wnętrz, okolicznościowa i ślubna. Możesz się z nami kontaktować również przez portale społecznościowe:

Wrocław Bielawa Bolesławiec Bolków Brzeg Bystrzyca Kłodzka Chojnów Długołęka Dzierżoniów Głogów Głuszyca Jawor Jelcz-Laskowice Jelenia Góra Kamienna Góra Karpacz Kłodzko Kowary Kudowa-Zdrój Lądek-Zdrój Legnica Lubań Lubin Oleśnica Oława Piechowice Pieszyce Polanica-Zdrój Siechnice Sobótka Strzegom Strzelin Szklarska Poręba Środa Śląska Świdnica Świebodzice Świeradów-Zdrój Wałbrzych Wołów Ziębice Złotoryja Żarów Żmigród i inne