Budowa Bajazzo - projektowanie

Wszystkie wielkie projekty zaczynają się od szkicu ołówkiem

AutoCad - nie ma nic lepszego aby ogarnąć całość zagadnienia

Kilka cennych rad przydatnych podczas tego etapu

Plan papierowy

Początek budowy zaczynamy od szkicu maszyny lub korzystamy z gotowych rozwiązań. W swojej bibliotece posiadam plan Bajazzo i opis wykonania w języku niemieckim. Można go znaleźć na aukcjach internetowych, jednak po zapoznaniu się z tym materiałem doszedłem do wniosku, że trzeba to zrobić trochę inaczej i trochę nowocześniej.

W tym poradniku będę się odwoływał do wspomnianej pracy i zastosowanych tam porad i materiałów jeden od początku chcę zbudować maszynę po swojemu. Nie będzie to idealna replika lecz udoskonalona wersja wykonana przy pomocy materiałów narzędzi dostępnych współcześnie.

Pierwsze co rzuca się w oczy to przeniesienie wrzutu monet na bok maszyny, co poprawi wygląd i pozwoli w przyszłości na dodanie separatora monet. W tej chwili zostawiłem na niego miejsce we wnętrzu. Druga rzecz to inna kolorystyka. Dół będzie w kolorze czarnym co ładniej się komponuje z mosiężnymi elementami. Należy również poprawić postać klauna, przystosować całość do monet 2 złotowych, zmienić mechanizm i elementy wnętrza tak aby były dostępne w naszym kraju.

Swego czasu zacząłem projektować wszystko na papierze i przenosić potem do programu Adobe Illustrator. Następnie robiłem wydruki 1:1 i mogłem wszystko idealnie rozplanować we wnętrzu. Na tym etapie wychwyciłem też kilka błędów zrobionych w niemieckim wydaniu.

Po pewnym czasie musiałem zmienić program wektorowy na AutoCad. Dzięki temu wszystkie elementy metalowe mam w wersji cyfrowej, gotowe do cięcia laserowego lub strumieniem wody. Na papierze pozostają notatki i zmiany wymiarowe.

Projektowanie komputerowe

Bez komputera jak bez ręki. W tej chwili używam AutoCad i dzięki niemu mogę projektować poszczególne części, sprawdzać ich wzajemne położenie, testować ruchy mechanizmu i wycinać gotowe części zamiast robić je ręcznie, co skraca czas budowy i powoduje, że części są idealnie równe i powtarzalne.

Nie obyło się bez kilku zmian tej samej części - po zamontowaniu "wychodzą" różne nieprawidłowości i brak spasowania.

Cały plan maszyny mam w komputerze i mogę na bierząco sprawdzać wymiary, robić zmiany i projektować dodatkowe elementy lub zmieniać stare. Polecam tak właśnie zacząć swoją budowę.

Przydatne sztuczki

W niektórych etapach budowy wcześniejsze zaprojektowanie części na komputerze jest po prostu nieodzowne. Oto kilka przykładów:

Rozmieszczenie i wbicie w odpowiednim miejscu kilkudziesięciu gwoździ od których odbija się kulka. Odległości między nimi muszą być takie same i mierzenie miarką lub linijką nie ma większego sensu. Lepiej zaprojektować to w komputerze na kartce A4, wydrukować, przyłożyć do planszy gry, wbić gwoździe w odpowiednie punkty po czym zerwać kartę i wyrzucić.

Trzeba też zaprojektować odpowiednio miejsce na przesuwające się monety lub żetony. Ostatnia moneta musi być w takim położeniu aby kolejna po odbiciu od niej wpadała do pojemnika. Po wypłaceniu monet, każda kolejna musi za to wpadać w miejsce, które się zrobiło puste.

Takich problemów jest więcej i bez projektowania komputerowego budowa może się nigdy nie skończyć.

Spis treści

Potrzebne materiały

Niezbędne narzędzia

Wytyczne do projektu

czytaj

Projekt papierowy

Projektowanie komputerowe

Sztuczki

czytaj

Drzwiczki

Skrzynia

Niezbędne otwory

czytaj

Górna część z przeszkodami

Dolny element z monetami

Warianty ucieczki kulki

czytaj

wkrótce

wkrótce

888 551 221

Profesjonalny fotograf - fotografia wnętrz, okolicznościowa i ślubna. Możesz się z nami kontaktować również przez portale społecznościowe:

Wrocław Bielawa Bolesławiec Bolków Brzeg Bystrzyca Kłodzka Chojnów Długołęka Dzierżoniów Głogów Głuszyca Jawor Jelcz-Laskowice Jelenia Góra Kamienna Góra Karpacz Kłodzko Kowary Kudowa-Zdrój Lądek-Zdrój Legnica Lubań Lubin Oleśnica Oława Piechowice Pieszyce Polanica-Zdrój Siechnice Sobótka Strzegom Strzelin Szklarska Poręba Środa Śląska Świdnica Świebodzice Świeradów-Zdrój Wałbrzych Wołów Ziębice Złotoryja Żarów Żmigród i inne