Nowy herb i flaga miasta Strzegom

Gromadzenie materiałów archiwalnych i przygotowanie historyczne

Narysowanie od zera wszystkich linii i łuków herbu i flagi

Stworzenie nowej księgi znaku oraz pliku PDF do prezentacji w sieci

Wstęp

Artykuł prezentuje kolejne etapy powstawania herbu, flagi oraz księgi znaku miasta Strzegom, od gromadzenia literatury i wcześniejszych wersji, poprzez wykonanie nowej (odświeżonej) wersji, aż do prezentacji gotowej, ukończonej pracy. Zapraszam do zapoznania się z tym ciekawym tematem.

Pierwsza wersja herbu

Przeglądając pewnego dnia internet trafiłem na stronę Wikipedii, gdzie jest wpis na temat miasta, w którym mieszkam, Strzegomia. Moją uwagę przykuł herb miasta prezentowany internautom w tym serwisie. Od razu przypomniałem sobie projekt, realizowany około 18 lat temu przez agencję reklamową, w której pracowałem jako grafik. Na zlecenie Urzędu Miasta miałem za zadanie zwektoryzować herb miasta i stworzyć jego pierwszą cyfrową wersję.

Plik na Wikipedii jest bitmapą tej właśnie wersji, jednak ze wszystkim błędami i przekłamaniami jakie powstały przez te wszystkie lata kopiowania, poprawiania przez innych grafików i przygotowania wersji do druku. Nie przypomina herbu, który robiłem. Wydawać by się mogło, że raz stworzony plik cyfrowy będzie identyczny za każdym razem bez względu na ilość kopii. Jak widać tak nie jest. Postanowiłem coś z tym zrobić. Praca rozpoczęła się od przeszukania wszystkich starych pudeł na strychu. Znalazłem pierwszy projekt na dyskietce, która wymagała również uruchomienia starego PC. Potem już tylko przegranie pliku na pendrive i zaimportowanie  do współczesnego programu graficznego.

Od razu zauważyłem niedoskonałości i błędy, które zostały popełnione przy pierwszej wektoryzacji już w fazie projektowania. Wynikało to zapewne z faktu, że herb był wykonywany w programie Corel Draw w wersji 3. Jeden z pierwszych programów do grafiki wektorowej, który nie posiadał funkcji jakie mamy do dyspozycji dzisiaj. W herbie praktycznie jest tylko kilka łuków (brama miasta i aureole świętych) a postacie świętych są zbudowane z prostych odcinków (linii prostych). Przy dużym powiększeniu wygląda to koszmarnie. Co ciekawe wersja była do pewnego momentu używana przez Urząd Miasta bez żadnych poprawek na wszystkich drukach, pieczątkach i serwisach internetowych.

Do dnia, w którym Urząd Miasta zwrócił się do mnie o przygotowanie nowej, odświeżonej po wielu latach wersji.

Zbieranie i analiza dokumentów

Na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy Strzegom przygotowałem nową, odświeżoną wersję flagi i herbu miasta Strzegom. Po ponad dwudziestu latach od stworzenia pierwszej w pełni wektorowej wersji, przyszedł czas na wersję, która będzie odpowiadała wymogom dzisiejszych standardów druku oraz wykorzystania we wszystkich mediach i miała możliwość tworzenia fizycznych przedmiotów z herbem (np. cięcia ploterowego).

W pracy stosowałem nie tylko grafikę komputerową od początku do końca. Przydają się również klasyczne techniki, próbne wydruki i wychwytywanie błędów. Jest to prostsze, szybsze i wygodniejsze na tym etapie wykonywania logotypu. Zauważone błędy i niedociągnięcia są nanoszone w komputerze, rysuję następne elementy, drukuję i tak do końca.

Z dostępnych dokumentów można się tylko dowiedzieć ogólnych informacji jak ma wyglądać herb i flaga, jakie postacie i symbole zawierają i jakie kolory należy zastosować.

Zakres prac

Herb i flagę trzeba było narysować od nowa. Poprzednia wersja była pełna błędów i niedociągnięć. Linie miały różne grubości, nie było symetrii, łuki narysowano za pomocą linii, klucze postaci były krzywe i niezgodne z wytycznymi. Symbol na fladze również wymagał pracy od podstaw.

Poniżej przedstawione zostały dwie wersje herbu - wcześniejsza i nowa z opisem zmian. Wystarczy najechać na krzyżyk i porównać obie wersje.

Wszystkie linie są różnej grubości
Klucz jest nierówny
Aureole nie są łukiem tylko składają się z linii prostych
Dłonie świętych nie wyglądają korzystnie
Księgi są nierówne i grzbiety ostro zakończone
Wszystkie linie tej samej grubości
Klucz na górze i dole symetryczny i zgodny z wytycznymi
Aureole są idealnymi kołami
Dłonie świętych poprawione
Księgi są wyrównane

Podsumowując, dzięki takim zabiegom zmniejszyła się drastycznie liczba punktów grafiki wektorowej i nadaję się teraz do np. cięcia ploterowego, laserowego, grawerowania itp.

Z nową wersją herbu i flagi miasta opracowano również system identyfikacji wizualnej, określono kolory wg różnych palet kolorów oraz wybrano czcionkę.

Księga znaku

Jest dostępna w Urzędzie Miasta Strzegom w dziale Promocji - format PDF

888 551 221

Profesjonalny fotograf - fotografia ślubna, okolicznościowa i wnętrz Możesz się z nami kontaktować również przez portale społecznościowe:

Bielawa Bolesławiec Bolków Brzeg Bystrzyca Kłodzka Chojnów Długołęka Dzierżoniów Głogów Głuszyca Jawor Jelcz-Laskowice Jelenia Góra Kamienna Góra Karpacz Kłodzko Kowary Kudowa-Zdrój Lądek-Zdrój Legnica Lubań Lubin Oleśnica Oława Piechowice Pieszyce Polanica-Zdrój Siechnice Sobótka Strzegom Strzelin Szklarska Poręba Środa Śląska Świdnica Świebodzice Świeradów-Zdrój Wałbrzych Wołów Wrocław Ziębice Złotoryja Żarów Żmigród i inne