Przy sesji fotograficznej, w której wykorzystuje się mechanizm fotografowania „na uwięzi” największym problemem jest kabek, który zawsze przeszkadza pod nogami oraz wpięty do aparatu kabelek USB, który musi być zabezpieczony przed przypadkowym wyrwaniem z gniazda USB w aparacie.

Istnieje na rynku szereg rozwiązań, które mają na celu przytrzymanie kabelka (dodatkowy uchwyt) ale po prostu są za drogie.

Znalazłem lepsze rozwiązanie przy wizycie w IKEA. Jest to po prostu mały element, który jest częścią zawieszki do firanek. Jeżeli macie znajomego, znajomą, która może używa tych zawieszek to praktycznie problem kabelka uda wam się rozwiązać za darmo. Jeżeli nie, trzeba namówić zonę do kupienia nowych, lepszych firanek w tej sieci.

Elementy zawieszki

Komplet zawieszek nazywa się Kvartal. Potrzebujemy tylko jednej części z 24. Wpinamy ją do zaczepu paska aparatu i zapinamy. Kabelek USB idealnie mieści się w „ząbku”, który wystaje z drugiej strony. Problem rozwiązany.

Dodam tylko, że na zdjęciach poniżej jest Canon 350D i swobodnie wisi na tej zawieszce. Zawieszka klinuje kabel i wytrzymuje naprawdę duże obciążenia chroniąc delikatne wejście USB w aparacie. Myślę, że z większymi i cięższymi aparatami również sobie poradzi.

Pamiętajcie tylko o jednym. Pociągnięty kabel nie uszkodzi nam gniazda ale może spowodować wywrócenie całego statywu, ale to już jest inna bajka na inny temat.