Miałem okazję testować wysokiej jakości głowicę Manfrotto 498RC2 z płytką szybkiego mocowania, wyprodukowana z myślą o profesjonalistach oraz zaawansowanych użytkownikach lustrzanek i aparatów średniego formatu. Dokładne, precyzyjne wykonanie w połączeniu z niezawodnością zaspokoją wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Głowica Manfrotto 498RC2 dedykowana jest do zaawansowanych amatorów jak i profesjonalistów posiadających lustrzanki oraz aparaty średniego formatu. Szybkozłączka poprawia komfort i szybkość pracy w sytuacjach w których musimy często zdejmować aparat ze statywu. Ta aluminiowa, lekka konstrukcja może zostać obciążona zestawem o wadze 8 kg.

Głowica 498RC2 pozwala na montaż aparatów kompaktowych, kamer, a także lustrzanek amatorskich których waga z obiektywem nie przekracza ośmiu kilogramów.  Możliwość obrotu poziomego w zakresie 360 stopni, oraz przechyłu pionowego +/- 90 stopni pozwala na sprawną i szybką konfigurację w każdych warunkach.

Bardzo przydatną funkcją jest (niektórzy pomijają ją czytając instrukcję) regulacja pokręteł. Wystarczy wyciągnąć lekko pokrętło i ustawić w wygodnej dla nas pozycji. Pomaga to bardzo przy blokowaniu i patrzeniu przez wizjer.

Wady?

Jedyną wadą jaką zauważyłem przy codziennym użytkowaniu jest niemożliwość normalnego zamocowania aparatu z obiektywem 70-200 (teleobiektyw). Obiektyw ten ma dodatkową obejmę, która równoważy ciężar aparatu i obiektywu. Po przykręceniu złączki nie da się zamocować takiego zestawu na głowicy ponieważ obejma jest dłuższa i przeszkadza przy mocowaniu pod określonym kątem. Trzeba kombinować bokiem.