Robimy własne sztywne tło fotograficzne

Sztywne tło zamiast kartonowego? Pewnego dnia stwierdziłem, że kartonowe tła (brystol) zupełnie nie nadają się do wykorzystania przy fotografowaniu małych przedmiotów. Jeżeli potrzebujesz tylko tło do ustawienia z tyłu przedmiotu powinieneś pomyśleć o czymś trwalszym.

Skąd taka decyzja? Kolejny karton, który się pozaginał akurat na środku i widać to w kadrze. Również utrzymanie kartonu w zupełnej czystości może stanowić nie lada problem.

Co więc w zamian?

Uniwersalna płyta mdf zakupiona w pobliskim markecie budowlanym o grubości około 5mm. Koszt jednej płyty o wymiarach około 70x50cm jest porównywalny z kosztem jednego kartonu, a dodatkowo możemy wykorzystać dwie strony więc koszt spada jeszcze o kilka złotych.

Jak zrobić

Zakupiłem kilka sztuk (pracownik Castoramy przyciął wszystkie płyty na żądany wymiar), przeszlifowałem powierzchnię, przemalowałem na jasny kolor (prawie wyglądem zaczęły przypominać spienione pcv) i wyciąłem w każdej płycie otwór u góry, który pomaga przy przenoszeniu lub zawieszaniu płyty na statywie. Jako podkładu użyłem farby do malowania elewacji. Są po wyschnięciu jeszcze bardziej trwałe i twardsze od zwykłych akrylowych lub zmywalnych.

Kolejny pozytyw takiego rozwiązania to dowolny kolor jaki możemy uzyskać i nie musimy polegać tylko na skromnej palecie jaką oferują producenci kartonów. Kolory możemy mieszać samemu lub zrobić dowolny za pomocą mieszalnika. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie testerów farb. Jeden tester za 2 złote wystarcza na jedną stronę planszy pomalowaną 2 razy. Powierzchnia jest gładka i jednolita jeżeli starannie pomalujemy ją wałkiem. Dlatego jeżeli się pobrudzi lub potrzebujemy inny kolor wystarczy pomalować jedną stronę od nowa i gotowe.

Minusem jest większa waga i sposób przechowywania. Ja swoje stawiam pionowo w wąskiej szafce i nie widzę z tym problemu.

Kolorowe plansze może również wykorzystać do eksperymentów ze światłem i odbijaniem go od kolorowych powierzchni.

Dlatego warto spróbować. Poniżej zdjęcia gotowych teł, które używam w swoim studio oraz górnej części z otworami.

Zobacz: Applebox w studio