FAQ – usiądź wygodnie i przeczytaj

FAQ – czyli najczęściej zadawane pytania przez naszych klientów. Stale aktualizowana lista najbardziej popularnych pytań, na które szukacie odpowiedzi przed decyzją o wyborze fotografa ślubnego.
Zachęcam do przeczytania całości.
Jeżeli macie jakieś inne pytanie, którego nie ma na liście możecie skorzystać z formularza kontaktowego na dole strony.

Gdzie znajdę informację o wszystkich opcjach do wyboru?

Mamy w ofercie trzy pakiety cenowe.


Jaki jest wasz obszar działania?

W tej chwili mieszkamy w Strzegomiu, jednak pracujemy na Dolnego Śląska i nie tylko! Jesteśmy mobilni i chętnie podróżujemy, dlatego nie jest dla nas problemem wyjazd na zdjęcia do Poznania, Warszawy, Krakowa, w góry lub nad morze. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje, zarówno jeśli chodzi o fotografię ślubną, reportaże jak i same plenery.


Jak wygląda współpraca w dniu ślubu?

Fotograf ślubny pojawia się trochę wcześniej i zaczyna w tym samym czasie jak panna młoda zaczyna przygotowania. Przez cały czas staramy się być blisko, ale najważniejsze aby nie rzucać się w oczy i rejestrować kluczowe momenty dnia. Kiedy będziecie oglądać gotowe zdjęcia zobaczycie, ile działo się przez cały ten czas.


O której zaczynacie i kończycie pracę w dniu ślubu?

Zaczynamy reportaż od etapu przygotowań u wizażystki. Pracę kończymy zazwyczaj po torcie i oczepinach, czyli około 1:00 – chcemy, aby w materiale znalazły się wszystkie ważne momenty z wesela.


Ile zdjęć dostaniemy?

Najchętniej oddalibyśmy Wam około 100 – 150 fotografii z reportażu i pleneru. Byłyby to same najlepsze kadry. Z doświadczenia wiemy jednak, że chcecie więcej zdjęć. Przeważnie Pary Młode chcą mieć na zdjęciach rodzinę i znajomych oraz znaleźć na zdjęciach wszystkich gości. Dlatego przeważnie z reportażu i pleneru oddajemy łącznie około 500 – 600 obrobionych zdjęć. Musicie jednak pamiętać, że nie wszystkie zdjęcia będą idealne – czasami oddajemy Wam „nie idealne technicznie” zdjęcia, które według naszego uznania są ważne dla całości materiału. Oddajemy Wam tak dużo zdjęć po to, abyście sami mogli znaleźć w tych zdjęciach swoje 100 najlepszych fotografii, bo mamy świadomość, że nasza setka najlepszych zdjęć z Waszego wesela niekoniecznie musi się idealnie pokryć z Waszymi typami.


Na jakim sprzęcie pracujecie?

Pracujemy na pełnoklatkowych profesjonalnych lustrzankach cyfrowych marki Canon. Posiadamy 3 body, więc zawsze jest jedno w zapasie – tak na wszelki wypadek. Do tego torba jasnych obiektywów, lampy błyskowe, wyzwalacze i spora ilość innych akcesoriów. Mój aparat ponadto pozwala mi na zapisywanie zdjęć bezpośrednio na dwóch kartach pamięci co jeszcze bardziej zabezpiecza wykonane zdjęcia przed np. uszkodzeniem karty pamięć. Wszystko po to, aby oddać Wam profesjonalny materiał.


Jak dużo jest zdjęć czarno białych i czy można dostać też kolorowe?

Bardzo trudno określić ile zdjęć w oddanym materiale będzie czarno-biała, ale zazwyczaj ich ilość nie przekracza 1/4 całego materiału. Oddajemy Wam bardzo dużą ilość zdjęć, zazwyczaj kolorowe zdjęcia mają bardzo podobne (np. robione w serii) odpowiedniki w postaci zdjęć czarno-białych. Niestety, reportażowy charakter zdjęć i to, że pracujemy w zastanych warunkach powoduje, że nie zawsze zdjęcia wyglądają dobrze w kolorze. Wówczas najczęściej oddajemy je Wam jako czarno-białe.


Czy zgoda na publikację zdjęć na waszej stronie jest obowiązkowa?

Jeżeli szukacie fotografa na swój ślub lub inne zlecenie przeglądacie zdjęcia innych par i osób. Dla nas, jako fotografów jest to jedyna możliwość, aby móc pochwalić się swoimi pracami. Dlatego standardowo w umowie posiadamy zapis o zgodzie na publikację wizerunku na naszej stronie internetowej. Oczywiście możecie z tej zgody zrezygnować. Wszystkie zdjęcia prezentowane na naszej stronie po jakimś czasie są wymieniane, więc nie musicie się obawiać, że akurat Wasze zdjęcie będzie tam prezentowane bez końca.


Jak obrabiacie fotografie?

Staramy się, aby nasze zdjęcia miały unikalny styl, ale zachowały swój naturalny charakter. Naturalne zdjęcia są ponadczasowe. Nasza obróbka przeważnie sprowadza się do operacji na całych plikach, ustawieniu balansu bieli, poprawieniu kontrastu, nasycenia itp. Jeżeli to konieczne – usuwamy niedoskonałości skóry, jednak staramy się, aby zdjęcia wyglądały naturalnie, bez efektu „porcelanowej lalki” czy „maski” na twarzach.


Czy sesja narzeczeńska jest konieczna?

Sesja narzeczeńska to krótka, około godzinna sesja zdjęciowa. Staramy się na niej uchwycić Wasze emocje i pokazać Waszą miłość. Najczęściej wystarczy krótki spacer w jakimś ciekawym miejscu.
Plenerowa sesja narzeczeńska to także świetna okazja do tego, abyśmy się lepiej poznali i żebyście przyzwyczaili się do obecności obiektywów.
Dodatkowo zdjęcia z sesji narzeczeńskiej można wykorzystać na wiele sposobów. Najczęściej takie zdjęcia są wykorzystywane na spersonalizowanej stronie internetowej, w księdze gości, na winietkach, czy jako fotoobrazy wręczone rodzicom w ramach podziękowań. Tylko od Was zależy jak je wykorzystacie.


Plener ślubny – w dniu wesela czy w inny dzień?

Preferujemy plener ślubny w innym dniu niż dzień ślubu.
Po pierwsze, w dniu ślubu nie macie zbyt wiele czasu, który moglibyście nam poświęcić. Czasami ciężko o chociażby pół godziny wolnego, a na plener potrzebujemy około 3-5 godzin. Szanujemy to, że jest to Wasz dzień i dlatego nie chcemy zabierać Was gościom weselnym z sali, lub co gorsza, żeby goście czekali na Was pod salą.
Po drugie, w dniu ślubu towarzyszą Wam ogromne emocje – chcemy je uchwycić w reportażu – ale nie wszystkie te emocje dobrze wyglądają na plenerze. Większość osób jest zestresowana w dniu ślubu – nie chcemy Was stresować jeszcze bardziej.
Po trzecie, w związku z brakiem czasu w dniu ślubu mamy ograniczone możliwości, nie tylko co do czasu trwania takiej sesji, ale także co do miejsc – w krótkim czasie za daleko nie pojedziemy. Sesje plenerowe staramy się organizować tak, żebyśmy zwiedzili kilka ciekawych lokalizacji.
Po czwarte – Para Młoda musi wyglądać idealnie, a podczas pleneru można się trochę pobrudzić.


Co zrobić jak nie mamy pomysłu na plener?

To najmniejszy problem. Zapewniam Was, że znajdziemy jakieś ciekawe miejsce.


Czy w trakcie pleneru można zmienić lokalizację?

Oczywiście tak. Najlepszą opcją jest wybór miejsc, które znacie i lubicie, które są ciekawe i niepowtarzalne, które w jakiś sposób wiążą się z Wami i Waszą historią. Zawsze staramy się odwiedzić kilka miejsc, aby reportaż był urozmaicony.


Czy plener może być w innej miejscowości?

Jak najbardziej. To Wy wybieracie miejsce i to będą Wasze zdjęcia. Jesteśmy mobilni i otwarci na wszystkie sugestie.


Ile trwa plener ślubny?

Plenery ślubne staramy się organizować tak, żeby w miarę możliwości odwiedzić kilka miejsc. To, ile będzie trwała sesja plenerowa w głównej mierze zależy od Was i tego na ile Wam starczy sił. Zazwyczaj plener trwa około 3-5 godzin, dlatego zawsze warto zabrać wygodne buty, suchy prowiant i coś do picia.


Czy musimy się spotkać aby podpisać umowę?

Taka opcja jest najlepsza. Pozwala nam to poznać Was osobiście, porozmawiać i napić się dobrej kawy. Ze względu jednak na to, że mogą dzielić nas duże odległości, możemy załatwić to przez internet lub pocztę.


Co należy zrobić aby zarezerwować termin?

Należy skontaktować się z nami poprzez formularz (na końcu tej strony) lub telefonicznie. Jeżeli jesteście zdecydowani, podpiszemy umowę i po wpłaceniu zaliczki będziemy już tylko czekać na ten „wielki dzień”.


Czy przy podpisywaniu umowy musimy zdecydować się na album lub inne dodatki?

Najważniejsze są fotografie. Sami musicie zdecydować, czy potrzebujecie również inne dodatki.


Jak wygląda fotoalbum w pakiecie złotym?

W pakiecie złotym tak naprawdę otrzymujecie cztery produkty. Fotoalbum o sztywnych kartach (laserowy nadruk na okładce), ozdobny pendrive z Waszymi fotografiami, sztywne pudełko na album i pendrive oraz odbitki papierowe. Album, pudełko i pendrive są w tym samym, wybranym przez Was kolorze. Całość wygląda naprawdę super. Przykładowy album możecie zobaczyć na spotkaniu przy podpisywaniu umowy.


Kiedy się rozliczamy?

Zgodnie z umową rozliczamy się za naszą usługę i wszystkie dodatki w momencie, kiedy dostajecie od nas pliki do pobrania w „wersji www”, czyli w mniejszej rozdzielczości (1100px na dłuższym boku) i ze znakiem wodnym.


Z jakim wyprzedzeniem należy zarezerwować termin zdjęć ślubnych?

Rezerwacja terminu następuje w momencie podpisania umowy oraz wpłacie zaliczki (200 zł) w terminie 7 dni od jej podpisania. Zaliczka wpłacana jest przelewem na konto bankowe, jest to Wasz dowód wpłaty. Pary z reguły rezerwują terminy około roku, półtora przed ślubem co nie oznacza że kontaktując się z nami miesiąc przed ślubem, konkretny termin będzie zajęty. Zasada w tym przypadku jest prosta. Kto pierwszy ten lepszy.


Czy można zrobić zdjęcia z rodziną i znajomymi?

Tak na życzenie pary młodej – jest to usługa bezpłatna. Odpłatnie dajemy możliwość zamówienia gościom weselnym odbitek zdjęcia grupowego oraz wybranego zdjęcia portretowego pary młodej.


Czy dostaniemy zdjęcia ślubne na płycie DVD?

Wszystkie zdjęcia otrzymujecie na płycie DVD (opcjonalnie pendrive) w formacie jpg. Minimalna ilość zdjęć które znajdą się na DVD podana jest w ofercie poszczególnych pakietów ślubnych. Czym szerszy zakres pakietu tym zdjęć jest więcej. Warto również zwrócić uwagę na to, że podane ilości są to gwarantowane ilości które na pewno otrzymacie. Z reguły zdjęć zawsze jest więcej. Wyznajemy i trzymamy się prostej zasady. Dla nas liczy się jakość a nie ilość dlatego wszystkie zdjęcia które trafią na płytę DVD przechodzą szczegółową obróbkę graficzną. Nie kopiujemy zdjęć prosto z aparatu na płytę i na pewno nie otrzymacie ich na drugi dzień po ślubie.


Czy posiadasz zaświadczenie z kurii na fotografowanie celebracji liturgicznych?

Tak. Posiadamy stosowne zezwolenia i ukończony kurs. Wielu księży wymaga takiego zaświadczenia – brak takiego pozwolenia może skutkować odmową ze strony proboszcza na wykonanie zdjęć.


Co należy zrobić aby zarezerwować termin?

Rezerwacja terminu następuje z chwilą podpisania umowy i wpłacenia zaliczki.


Dlaczego to tyle kosztuje?

Na koszt składa się wiele czynników. Od ponoszenia kosztów działalności gospodarczej, poprzez utrzymanie sprzętu i środka transportu, do kosztów związanych z czasem (samo fotografowanie uroczystości, jak i późniejsza obróbka i przygotowanie wszystkich materiałów).


Czy pijesz podczas wesela?

Czy pijesz alkohol? Nie, nigdy! Dzieje się tak z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze jestem w pracy, po drugie po zakończeniu wesela muszę kierować samochodem. Nie wyobrażam sobie picia alkoholu podczas robienia zdjęć na weselu. Ta praca wymaga spostrzegawczości, szybkości i jasności umysłu przez cały czas. Zresztą w momentach kiedy odbywają się toasty powstaje duża ilość najlepszych ujęć.


Jak jesteś ubrany?

Elegancko ale też wygodnie. Generalnie muszę wtopić się w tłum dobrze ubranych ludzi, więc mój strój nie może się wyróżniać. Zazwyczaj jest to marynarka, koszula, ciemne spodnie i wygodne buty.


Czy masz własne czy korzystasz ze studia fotograficznego?

Tak, mam własne studio i Para Młoda może z niego skorzystać, jednak polecam wszystkim plener na świeżym powietrzu.


Czy zajmujesz się filmowaniem?

Nie. Wyznaję zasadę, że „jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. Nie można robić wszystkiego na raz. Sprawy filmowania pozostawiam innym.


Jak się przemieszczasz w dniu ślubu?

Posiadam własny środek transportu. Jeżeli zaistnieje sytuacja, że nie znam drogi proszę kogoś z gości aby jechał ze mną.


Co ci przeszkadza podczas fotografowania ważnym momentów Pary Młodej

Zdaję sobie sprawę, że ten uroczysty dzień jest ważny dla każdego z gości i że każdy z tych gości posiada własny aparat. Bardzo trudno się fotografuje kiedy „kuzyn” ze swoim aparatem „wchodzi cały czas w kadr”. Wiele z takich zdjęć może zostać straconych. Uczulam na to Parę Młodą podczas wstępnych rozmów. Również podczas pierwszego tańca proszę orkiestrę lub DJ-a o wyłączenie migających świateł. Kolorowe plamy na twarzach nie wyglądają dobrze. Oświetlenie sali również w wielu przypadkach jest niewystarczające (obsługa oszczędza energię elektryczną) i trzeba posiłkować się lampą błyskową.


Ratunku! Straciliśmy wszystkie zdjęcia w komputerze a DVD gdzieś się zapodział

Nie ma problemu. Wasze fotografie są w bezpieczny sposób przechowywane na kilku dyskach i będą dostępne jeszcze przez długi czas.

Przeczytaj także – Co znajdziemy na fotografiach

Formularz kontaktowy

    Imię

    E-mail

    Treść wiadomości