W tym wstępie opiszę jak to się wszystko zaczęło i skąd pomysł na budowę takiej maszyny – Bajazzo. Otóż wiele lat temu do naszego miasta co jakiś czas przyjeżdżały różnego rodzaju wesołe miasteczka, karuzele i strzelnice, na których można było „wystrzelić” sobie perfumowane kwiaty, maskotki lub markowe papierosy na sztuki.
Jednak największe zainteresowanie i największe tłumy można było zaobserwować przy niewielkiej skrzynce z ruchomym pajacem czy też klaunem, który poruszał się po wrzuceniu monety. W zależności od szczęścia lub zręczności mogłeś wygrać jedną lub kilka monet.
Z pewnością w tamtym czasie nikt nie wiedział, że ta maszyna zręcznościowa nosi nazwę Bajazzo lub The Clown i ma już historię liczoną w dziesiątkach lat. Maszyny spotykane w Polsce były zazwyczaj zużyte i nie działały już jak nowe, ale zabawa była przednia. Już wtedy chciałem mieć coś takiego w domu. Teraz po wielu latach zdobyłem wreszcie plany i marzenie małego chłopca może się spełnić.
Działanie maszyny Bajazzo
Maszyny tego typu działają całkowicie bez prądu, w pełni mechanicznie i to właśnie jest najbardziej ciekawe. Wszystkie mechanizmy poruszają się dzięki sile mięśni grającego i grawitacji.
Zasada jest bardzo prosta. Wrzucasz monetę i w tym samym momencie kulka, która jest w środku zostaje odblokowana i jest gotowa do gry. Kręcąc pokrętłem przesuwamy klauna w prawą stronę do momentu aż kulka pojawi u góry, stoczy po rampach i wpadnie między metalowe szpilki. Zadaniem gracza jest poruszać klaunem w taki sposób by złapał kulkę do wiaderka, które trzyma w rękach. Jeżeli ci się to uda następuje wypłata nagrody. W przeciwnym wypadku kulka wraca w pierwotne położenie i czeka na następną monetę. Prawda, że proste.
Potrzebne umiejętności
Bez wątpienia rozpoczynając budowę nie miałem pojęcia, że tak prosta gra może być tak trudna do wykonania i będzie wymagać znajomości aż tylu umiejętności manualnych. Szczerze podziwiam robotników sprzed ponad wieku, którzy wiele pracy musieli wykonać ręcznie. Nie było po prostu maszyn, które dzisiaj można kupić w każdym markecie budowlanym. Jednocześnie zawsze zastanawiam się jak wykonywali niektóre elementy, które współcześnie nie można już odtworzyć w takiej samej formie.
Przystępując do budowy każdy musi się zastanowić czy posiada odpowiednie umiejętności. W trakcie pracy będziesz musiał:
- obrabiać elementy drewniane
- frezować rowki i prowadnice
- wiercić otwory
- ciąć i giąć elementy metalowe
- lutować
- toczyć elementy metalowe
- gwintować
- przycinać, skręcać i cały czas myśleć jak to wszystko złożyć w jedną całość
Wytyczne do projektu
Przed rozpoczęciem budowy zrobiłem wstępny projekt i naszkicowałem wstępne założenia, którymi będę się kierował w dalszej pracy. Przyjąłem, że mogę dokonać własnych zmian konstrukcyjnych i nie będzie to dokładna replika oryginalnej maszyny. Istniało bardzo wiele wersji Bajazzo. Różnią się sylwetką klauna, miejscem gdzie ucieka kulka z pola gry, rozmieszczeniem monet i kołem do wypłat. Zasada, która mi przyświeca w pracy – maszyna ma działać bez zacięć i problemów.
Prawdopodobnie zrezygnuję z separatora monet ponieważ maszyna będzie użytkowana w domu więc nie istnieje ryzyko, że ktoś będzie wrzucał inne monety niż 2 złotowe.
Co do monety dwuzłotowej muszę przerobić cały mechanizm a oryginalnie projekt zakładał użycie 10 feningów, które już nie są w obiegu. Więcej w następnej części.
Całość będzie wykonana z materiałów dostępnych współcześnie i w 100% ekologiczna – tylko drewno, metal i szkło.
W kolejnych częściach, podczas trwania budowy będę opisywał kolejne etapy. Mogą wystąpić dłuższe przerwy w pisaniu tej instrukcji jeden zaglądajcie tutaj od czasu do czasu i sprawdzajcie postępy. Jedno mogę zagwarantować – Bajazzo na 100% powstanie.
Z prawej strony jest dostępny cały czas pełen spis wszystkich etapów a na dole prezentowane są zdjęcia dotyczące konkretnego rozdziału. A więc do roboty!