Projektowanie zaczynamy od szkicu maszyny lub korzystamy z gotowych rozwiązań. W swojej bibliotece posiadam plan Bajazzo i opis wykonania w języku niemieckim. Można go znaleźć na aukcjach internetowych, jednak po zapoznaniu się z tym materiałem doszedłem do wniosku, że trzeba to zrobić trochę inaczej i nowocześniej.

Plan papierowy

W tym poradniku będę się odwoływał do wspomnianej pracy i zastosowanych tam porad i materiałów jednak od początku chcę zbudować maszynę po swojemu. Nie będzie to idealna replika lecz udoskonalona wersja wykonana przy pomocy materiałów narzędzi dostępnych współcześnie.

Pierwsze co rzuca się w oczy to przeniesienie wrzutu monet na bok maszyny. Poprawi to wygląd i pozwoli w przyszłości na dodanie separatora monet. W tej chwili zostawiłem na niego miejsce we wnętrzu. Druga rzecz to inna kolorystyka. Dół będzie w kolorze czarnym co ładniej się komponuje z mosiężnymi elementami. Należy również poprawić postać klauna. Przystosować całość do monet 2 złotowych, zmienić mechanizm i elementy wnętrza tak aby były dostępne w naszym kraju.

Swego czasu zacząłem projektować wszystko na papierze i przenosić potem do programu Adobe Illustrator. Następnie robiłem wydruki 1:1 i mogłem wszystko idealnie rozplanować we wnętrzu. Na tym etapie wychwyciłem też kilka błędów zrobionych w niemieckim wydaniu.

Po pewnym czasie musiałem zmienić program wektorowy na AutoCad. Dzięki temu wszystkie elementy metalowe mam w wersji cyfrowej, gotowe do cięcia laserowego lub strumieniem wody. Na papierze pozostają notatki i zmiany wymiarowe.

Projektowanie komputerowe

Bez komputera jak bez ręki. W tej chwili używam AutoCad i dzięki niemu mogę projektować poszczególne części, sprawdzać ich wzajemne położenie, testować ruchy mechanizmu. Wycinam laserowo gotowe części zamiast robić je ręcznie, co skraca czas budowy i powoduje, że części są idealnie równe i powtarzalne.

Nie obyło się bez kilku zmian tej samej części – po zamontowaniu „wychodzą” różne nieprawidłowości i brak spasowania.

Cały plan maszyny mam w komputerze i mogę na bierząco sprawdzać wymiary, robić zmiany i projektować dodatkowe elementy lub zmieniać stare. Polecam tak właśnie zacząć swoją budowę.

Przydatne sztuczki

W niektórych etapach budowy wcześniejsze projektowanie części na komputerze jest po prostu nieodzowne. Oto kilka przykładów:

Rozmieszczenie i wbicie w odpowiednim miejscu kilkudziesięciu gwoździ od których odbija się kulka. Odległości między nimi muszą być takie same i mierzenie miarką lub linijką nie ma większego sensu. Lepiej zaprojektować to w komputerze. Na kartce A4 wydrukować gotowy plan, przyłożyć do planszy gry, wbić gwoździe w odpowiednie punkty po czym zerwać kartę.

Trzeba też zaprojektować odpowiednie miejsce na przesuwające się monety lub żetony. Ostatnia moneta musi być w takim położeniu aby kolejna po odbiciu od niej wpadała do pojemnika. Po wypłaceniu monet, każda kolejna musi za to wpadać w miejsce, które się zrobiło puste.

Takich problemów jest więcej i bez projektowania komputerowego budowa może się nigdy nie skończyć.