Bajazzo. Jak zaczęła się ta historia?

Historia Bajazzo rozpoczyna się od wpisu patentu angielskiego Henry’ego Johna Gerarda Pessersa z 1900 roku. Zasada gry jest tutaj opatentowana, kulka spada przez pole przeszkód i musi zostać złapana przez klauna. Klauna kontroluje gracz za pomocą pokrętła lub dźwigni.

Nowością jest przede wszystkim ruchomy pojemnik do łapania, który jest również podstawową zasadą Bajazzo. Ta maszyna, wymyślona przez Pessers’a, nosi nazwę „Pickwick”. Było jej kilka wariantów, w których rozgrywka była dopracowywana przez następne lata.

Jesienne targi w Lipsku – 1907

Pierwsza znana wzmianka o Bajazzo znajduje się w raporcie z jesiennych targów w Lipsku w 1907 roku. Artykuł opublikowany w różnych czasopismach (na przykład „Zeitschrift für Instrumentenbau”, „Deutsche Instrumenteen-Zeitung”) pisał o nowościach targowych. Bajazzo był wystawiany na stoisku hurtownika „Ernst Holzweissig Nachf.” Z Lipska, niestety bez informacji od producenta.

Możliwe, że pierwsze urządzenia zostały wyprodukowane w Anglii, ponieważ patent Pickwicka trafił do nowej firmy Pessers, P.M.W.G. (Pessers, Moody, Wraith & Gurr Ltd. London). Ale to tylko spekulacje i nie można jeszcze udowodnić.

Pierwsze niemieckie urządzenia – 1910

Niedawno odkryte dokumenty zawierają informacje o tym, kto rozpoczął budowę sprzętu w Niemczech: 

W starych plikach Komendy Głównej Policji w Lipsku na temat „Zakazu hazardu” urządzenia Bajazzo zostały dokładnie zbadane, w tym zeznania Maxa Jentzscha na wydziale policji:

Automat Bajazzo został zbudowany z 1910 r. Przez Reinharda Hoffmanna, zwłaszcza na eksport do obcych krajów. Dopiero po zakupie fabryki przez Maxa Jentzscha, Bajazzo został wyprodukowany przez firmę „Jentzsch & Meerz”. Ponadto co najmniej dwie inne firmy stworzyły Bajazzo: „Gustav Arndt Automatenfabrik” i firmę Richard Polter.

Pierwszy automat „Jentzsch & Meerz” – 1911

Te pierwsze maszyny były stosunkowo małe i kompaktowe, a więc przypominały rozmiarami inne automaty do gry wyprodukowane w tym czasie. „Jentzsch & Meerz” zbudował pierwsze bajazzo z wypłatami zarówno pieniędzy, jak i znaczków zysku. Znaczną liczbę eksportowano za granicę pod nazwą „Le Clown” dla Francuzów i „The Clown” na rynek angielski.

Gra jest prosta i prawie we wszystkich modelach Bajazzo jest taka sama. Po wrzuceniu monety kulka wędruje do góry, po czym wchodzi na pole z przeszkodami. Kulka przechodzi teraz przez pole przeszkód z metalowymi szpilkami i musi zostać złapana przez gracza za pomocą wiaderka ruchliwego klauna. Jeśli to się powiedzie, maszyna płaci zysk.

Opisywany automat był najbardziej znanym i najpopularniejszym automatem w przedwojennych Niemczech aż do wczesnych lat 30-tych, kiedy to został zbudowany w kilkudziesięciu firmach w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. W samym Berlinie w 1925 r. w pubach i restauracjach było ponad 10 000 tych maszyn. Niestety wiele z nich przepadło podczas II wojny światowej.

Wydaje się, że te pierwsze bajazzo zostały wyprodukowane w ogromnej liczbie. Do dnia dzisiejszego niewiele z tych maszyn przetrwało ale regularnie znajdują się na różnych platformach sprzedaży, osiągając kwoty rzędu 2000 euro za sztukę.