Mój Ricoh Theta Z1

Mój arsenał sprzętu, który wykorzystuję do fotografii wnętrz został rozszerzony o najnowszy produkt firmy Ricoh a mianowicie kamerę sferyczną Ricoh Theta Z1. Wszystkie informacje znajdziecie tutaj

Długo wyczekiwana, wydajna kamera sferyczna z 1″ matrycą typu CMOS (jedna z największych matryc wykorzystywanych w tego typu urządzeniach). Wykonuje wysokiej jakości zdjęcia sferyczne o rozdzielczości 23Mpix, oraz oszałamiające filmy w rozdzielczości 4K do 30 kl./s. Pomimo zastosowania dużej matrycy Theta Z1 zachowała kompaktowe wymiary. 
Ricoh Theta Z1 pozwala na robienie zdjęć na trzech stopniach otwarcia przysłony: f/2.1, f/3.5 i f/5.6. Dzięki zastosowaniu nowego typu obiektywu zminimalizowano refleksy i inne zakłócenia.

Całkiem nowy algorytm przetwarzania obrazu pozwala wykonywać zdjęcia o niskiej lub wysokiej czułości, niskim poziomie szumów i wysokiej rozdzielczości. W przypadku zwykłych zdjęć możliwa jest automatyczna kompensacja rozpiętości totalnej. Pozwala to zarejestrować detale kontrastowego obiektu bez utraty szczegółów w światłach lub cieniach. Aparat oferuje szereg trybów fotografowania, jak na przykład HDR Rendering i Interval Composite. Bez problemu Możemy nagrywać gwiaździste niebo oraz wykonywać sekwencje poklatkowe w 19 różnych konfiguracjach.

Najważniejsze cechy:

  • Wysokiej jakości zdjęcia sferyczne 360°
  • 1-calowa matryca CMOS
  • Wideo 360 ° w rozdzielczości 4K z prędkością do 30 kl./s
  • Możliwość wyboru przysłony f / 2.1, 3.5, 5.6
  • Transmisja na żywo w trybie 360 ​​° w trybie 4K lub 2K
  • System Twin-Lens z 4-kanałowym miksem
  • 19 GB pamięci wewnętrznej
  • Korpus ze stopu magnezu
  • Czytelny wyświetlacz pozwala na pełną kontrolę nad obrazem
  • Przycisk funkcyjny pozwala na łatwiejszy dostęp do informacji dotyczących ustawień
  • Łączność Bluetooth® i WLAN.

Użytkowanie Ricoh Theta Z1

Kamera jest konstrukcją bardzo zwartą i małą (swobodnie mieści się w ręce) oraz przyjemną w dotyku. Włączenie następuje po wciśnięciu jednego przycisku po czym jest gotowa do pracy o ile była już parowana z telefonem lub tabletem. Na małym wyświetlaczu pokazane są tylko niezbędne informacje. Cała reszta jest widoczna w dedykowanej, darmowej aplikacji.

Praca z kamerą jest czystą przyjemnością. Ustawiamy ją na statywie, klikamy przycisk w aplikacji i gotowe. Tym co wyróżnia tę kamerę na tle konkurencji jest zapis zdjęć w formacie RAW i specjalna wtyczka do programu Adobe Lightroom. Pozwala ona obrabiać zdjęcia z kamery tak samo jak zaimportowane z aparatów cyfrowych. Bez najmniejszych problemów można je wyeksportować do pliku jpg i dodać np. do Fecebook’a, gdzie są prawidłowo rozpoznane i pokazane jako zdjęcia sferyczne.

Fotografia wnętrz z kamerą Ricoh Theta Z1

Od niedawna w swoim wachlarzu usług mam również wykonywanie zdjęć sferycznych nieruchomości, domów, mieszkań itp. na sprzedaż lub wynajem. Można skorzystać z tej opcji oprócz lub łącznie z normalnymi fotografiami wnętrz.

Podsumowanie

Kamera w pełni spełnia moje oczekiwania jednak ma jeden minus. Przez to, że jest tak kompaktowa i mała, bateria nie pozwala na długą pracę. Nie liczcie na to, że będzie działać kilka godzin bez przerwy. Jest na to jednak proste rozwiązanie. W moim przypadku pracuje wyłącznie na statywie, więc bez trudu można na min zamocować mały power bank, podpiąć do kamery i problem rozwiązany.