Applebox – co to jest? W każdym studiu fotograficznym potrzebne są jakieś przedmioty potrzebne do prawidłowego ustawienia aparatu, kamery czy modela. W większości przypadków wykorzystujemy krzesła, regulowane stołki lub stoliki barowe.

Przychodzi jednak czas kiedy pojawia się problem z dokładnym ustawieniem lub po prostu brakuje jednego elementu całej układanki na planie.

Za oceanem to takich roboczych zastosowań stosuje się tzw. applebox, czyli drewniane skrzynki o odpowiednich proporcjach podawanych w calach. Zwykle są to proporcje 5/3/2. Dzięki temu możemy ustawić piramidę z pudełek o dowolnej wysokości.

Jak zrobić Applebox?

Niedawno taka potrzeba pojawiła się również w moim studio. Można oczywiście zamówić takie skrzynki w internecie, ale ja jak zwykle muszę to zrobić po swojemu (taniej i może lepiej). Nie jest to przecież skomplikowana konstrukcja. Sklejka, wiertarka, klej i trochę czasu. Zaczynamy!

Myślę, że w naszych warunkach, w swoim własnym studio można zrezygnować z miary calowej i przejść na nasze, lepsze centymetry. Postanowiłem zrobić na początek dwie skrzynki 50x30x20cm i jedną 50x30x10cm. Udałem się do pobliskiego marketu budowlanego gdzie pan na pile wyciął mi odpowiednie prostokąty ze sklejki 12mm. Z doświadczenia wiem, że sklejka 10mm też będzie odpowiednia i lepiej jest liczyć wymiary, ponieważ ja w swoich skrzynkach musiałem wycinać np. sklejkę 50×28,8cm. Na zdjęciach widać jak ułożone są wszystkie boki skrzynek aby wytrzymałość była jak największa.

Ważne!

Przy wycinaniu zwracajcie uwagę na czystość pracy piły. Mała drzazga pozostawiona na prowadnicy może w późniejszym czasie bardzo skomplikować klejenie całości.

Detale

W swoich skrzynkach wkleiłem również do środka listewki 12x12mm aby wzmocnić dekielki z otworami (żeby nie wpadły do środka pod dużym ciężarem). Jeżeli wszystkie elementy są bardzo dokładnie wycięte nie będzie problemu ze złożeniem całości. Teraz wystarczy już tylko wyciąć otwory służące do noszenia skrzynek i całość skleić używając taśm spinających, ścisków lub odważników. Na koniec całość przeszlifować papierem ściernym i gotowe.

Skrzynki możemy wykorzystać jako podkładki, siedziska, podpórki, odważniki, małe stoły do różnych prac. Ogranicza was tylko wasza wyobraźnia.

Zobacz też – Ricoh Theta Z1