Budowa Bajazzo - obudowa

Skrzynka do której musimy wszystko zamontować

Przednia część otworem i zawiasami

Co potrzebujemy aby zbudować obudowę maszyny

Obudowa

Maszyna zręcznościowa Bajazzo składa się z dwóch części a mianowicie z drewnianej  skrzyni oraz drzwi zamocowanych na zawiasach. Można wykonać jedno i drugie ze sklejki lub z drewna sosnowego (fotografia 1 u dołu strony) jednak najlepsze efekty daje (tak jak w oryginale) drewno dębowe.

Wykorzystam drewno klejone ponieważ lita deska może z czasem wypaczać się i pękać. W tym przypadku nie ma takiej możliwości.

Obudowa to drewniana skrzynka składająca się z podstawy, dwóch ścianek i góry oraz tylnej ścianki, która spina całość i zakrywa mechanizm. Dolna i górna część może być fazowana lub frezowana frezem ozdobnym.

Stosuję połączenia kołkowe oraz wkręty do drewna do obudowy jak i do drzwi (fotografia 2)

Należy również pamiętać o zamocowaniu tylnej ścianki we frezowanym rowku w obudowie. Można ją wykonać ze sklejki lub litego drewna. Ja stosuję płyty mdf. Jest łatwy w obróbce i nie wypacza się jak sklejka.

Drzwiczki

Drzwi do maszyny to cztery elementy połączone na kołki i wkręty. Aby zachować kąty proste możemy posłużyć się ściskami (fotografia 3). Wokół wewnętrznego otworu frezujemy ozdobny rowek na wszystkich stronach.

W dolnej części muszą się jeszcze pojawić otwory na pokrętło sterujące i wyrzut monet z tacką mosiężną. Będą wykonane w późniejszym czasie.

Niezbędne prace

W tych dwóch elementach musimy jeszcze:

  • zamocować zawiasy
  • spasować całość (fotografia 4 i 5)
  • wywiercić otwory na wrzucanie monet i atrapę zwrotu monet
  • przeszlifować brzegi i niedokładności łączeń
  • w tylnej ścianie dodać otwory do zawieszenia maszyny na ścianie
  • wyfrezować rowek na szybę
  • dodać punkty mocowań dla pola gry
  • wywiercić otwór na zamek
  • nałożyć bejcę i polakierować całość na wybrany kolor

Spis treści

Potrzebne materiały

Niezbędne narzędzia

Wytyczne do projektu

czytaj

Projekt papierowy

Projektowanie komputerowe

Sztuczki

czytaj

Drzwiczki

Skrzynia

Niezbędne otwory

czytaj

Górna część z przeszkodami

Dolny element z monetami

Warianty ucieczki kulki

czytaj

wkrótce

wkrótce

888 551 221

Profesjonalny fotograf - fotografia wnętrz, okolicznościowa i ślubna. Możesz się z nami kontaktować również przez portale społecznościowe:

Wrocław Bielawa Bolesławiec Bolków Brzeg Bystrzyca Kłodzka Chojnów Długołęka Dzierżoniów Głogów Głuszyca Jawor Jelcz-Laskowice Jelenia Góra Kamienna Góra Karpacz Kłodzko Kowary Kudowa-Zdrój Lądek-Zdrój Legnica Lubań Lubin Oleśnica Oława Piechowice Pieszyce Polanica-Zdrój Siechnice Sobótka Strzegom Strzelin Szklarska Poręba Środa Śląska Świdnica Świebodzice Świeradów-Zdrój Wałbrzych Wołów Ziębice Złotoryja Żarów Żmigród i inne