Głowica śrubowa – dlaczego taka
Lekka głowica śrubowa z przekładnią zębatą o zwartej budowie jest znakomitym rozwiązaniem dla zaawansowanych hobbistów oczekujących maksymalnej precyzji za rozsądną cenę.
Precyzyjne kadrowanie dzięki opatentowanemu mechanizmowi przekładni zębatych, precyzyjne kadrowanie obrazu odbywa się za pomocą ergonomicznych pokręteł, ruchem mikrometrycznym w trzech osiach.
Szybkość Szybkie przestawienie głowicy w nowe położenie realizuje się poprzez ściśnięcie dźwigni z pokrętłem.
Kompaktowa, wykonano z Adapto (technopolimeru), nowa głowica waży zaledwie 0,75 kg i tym samym jest najlżejszą głowicą z przekładniami śrubowymi wyprodukowaną kiedykolwiek przez Manfrotto.
Wygoda Głowica wyposażona jest w najpopularniejszą na świecie płytkę 200 PL. Tak opisuje to producent firma Manfrotto
Pierwsze wrażenia
Po wyjęciu z pudełka głowica sprawia bardzo dobre wrażenie. Nie jest za ciężka a spasowanie elementów idealne. Instrukcja w kilku językach i obrazki wyjaśniają szybko zasadę montażu na statywie i sposób użycia. Wcześniej używałem głowicy kulowej jednak ta, o której teraz czytacie sprawia się lepiej w fotografii wnętrz.
Użytkowanie
Zmiana położenia aparatu następuje bardzo szybko za pomocą trzech zacisków lub bardzo precyzyjnie za pomocą pokręteł i metalowych przekładni ślimakowych. Z boku widzimy podziałki kątowe, które ułatwiają przesuwanie aparatu. Pokrętła działają bardzo dokładnie i dzięki ślimakom samoczynnie się blokują. W internecie znalazłem informację, że są to przekładnie zębate.
Jednak nie będą działać z tego względu, że ciężar aparatu „ciągnął” by całość w dół. Ślimak jest idealnym rozwiązaniem.
Głowice można montować na statywy serii 190 i 055. Wystarczy je przykręcić i gotowe. Wbudowane poziomice ułatwiają pozycjonowanie.
Podsumowanie
W porównaniu do mojej wcześniejszej głowicy to jak porównanie malucha i mercedesa. Myślę, że jest po prostu stworzona do fotografii wnętrz jak i do fotografowania nieruchomych obiektów.
Na pewno spodoba ci się – Ricoh Theta Z1