Historia pewnego herbu. Przeglądając pewnego dnia internet trafiłem na stronę Wikipedii, gdzie jest wpis na temat miasta, w którym mieszkam, Strzegomia. Moją uwagę przykuł herb miasta prezentowany internautom w tym serwisie. Od razu przypomniałem sobie projekt, realizowany około 23 lata temu przez agencję reklamową, w której pracowałem jako grafik. Na zlecenie Urzędu Miasta miałem za zadanie zwektoryzować herb miasta i stworzyć jego pierwszą cyfrową wersję.

Pierwsza wersja wektorowa

Plik na Wikipedii jest bitmapą tej właśnie wersji, jednak ze wszystkim błędami i przekłamaniami jakie powstały przez te wszystkie lata kopiowania, poprawiania przez innych grafików i przygotowania wersji do druku. Nie przypomina herbu, który robiłem. Wydawać by się mogło, że raz stworzony plik cyfrowy będzie identyczny za każdym razem bez względu na ilość kopii. Tak widać nie jest. Postanowiłem coś z tym zrobić. Praca rozpoczęła się od przeszukania wszystkich starych pudeł na strychu. Znalazłem pierwszy projekt na dyskietce, która wymagała również uruchomienia starego PC. Potem już tylko przegranie pliku na pendrive i zaimportowanie  do współczesnego programu graficznego.

Od razu zauważyłem niedoskonałości i błędy, które zostały popełnione przy pierwszej wektoryzacji już w fazie projektowania. Wynikało to zapewne z faktu, że herb był wykonywany w programie Corel Draw w wersji 3. Jeden z pierwszych programów do grafiki wektorowej, który nie posiadał funkcji jakie mamy do dyspozycji dzisiaj. W herbie praktycznie jest tylko kilka łuków (brama miasta i aureole świętych) a postacie świętych są zbudowane z prostych odcinków (linii prostych). Przy dużym powiększeniu wygląda to koszmarnie. Co ciekawe wersja ta jest do dzisiaj używana przez Urząd Miasta bez żadnych poprawek na wszystkich drukach, pieczątkach i serwisach internetowych (oprócz jednej bardzo znaczącej – opisanej na końcu artykułu).

Przebieg pracy

W pracy stosowałem nie tylko grafikę komputerową od początku do końca. Przydają się również klasyczne techniki, próbne wydruki i wychwytywanie błędów. Jest to prostsze, szybsze i wygodniejsze na tym etapie wykonywania logotypu. Zauważone błędy i niedociągnięcia są nanoszone w komputerze, rysuję następne elementy, drukuję i tak do końca.

Poniżej prezentuję postęp prac nad nową wersją herbu. Widać pierwszą wersję herbu. Wszystkie postacie i mury na herbie zbudowane są z linii. Od razu rzucają się w oczach niedoskonałości. Różna grubość linii, Nierówne łuki i przekłamania. Brak symetrii. Pierwsza wersja używana jest obecnie. Niedoskonałości wektorów i spasowania. Co dziwne, do tej pory brama do miasta jest niesymetryczna a „cegły” w murze są źle przycięte.

Postać w kluczem w powiększeniu. Zwróćcie uwagę na klucz (linie różnej grubości) oraz na zarys głowy i górę księgi – widać wyraźnie, że są tam linie zamiast gładkich łuków.
Powyżej wersja najnowsza. W całości wektorowa. Wszystkie linie jednakowej grubości. W pełni skalowalna bez utraty jakości. Idealna symetria. Mury obronne i brama w herbie są symetryczne a wszystkie „cegły” jednakowej wielkości i prawidłowo przycięte.
Oficjalny herb. Klucz oraz miecz, które trzymają święci Piotr i Paweł zbudowane są zamiast z łuków z wielu linii prostych, które dodatkowo mają różne grubości.
Element klucza przysporzył wiele pracy aby zachować prawidłowy charakter rysunku. Wszystkie linie jednakowej grubości.

Nowsze znaczy lepsze

Przez te kilkanaście lat kształt niektórych elementów zmienił się w znaczący sposób. Od razu widać niedoskonałości dawnych programów graficznych. Współczesne programy graficzne bez trudu radzą sobie z krzywymi, aktywnym obrysem i przyciąganiem punktów do prowadnic.

W oficjalnej wersji ilość punktów potrzebna do zbudowania wszystkich elementów jest strasznie duża. Wielkość pliku także znacząco rożni się od nowszej wersji. Elementy klucza i miecza są teraz prawidłowo ulokowane. Posiadają symetrię i odpowiedni kąt.

I jeszcze ciekawostka. Możecie porównać wersję herbu z Wikipedii i np. Gazety Strzegomskiej lub innych pism Urzędu Miasta. Po tylu zmianach i przeróbkach „zniknęły dwa elementy z szaty świętego po prawej stronie.

Co ciekawe w oficjalnej wersji Urzędu Miejskiego w Strzegomiu (na oficjalnych drukach i pieczątkach ) również nie ma jednego elementu postaci po prawej.

Nowa wersja w kolorze. Wszystkie elementy na swoim miejscu. W każdej chwili linie mogą zostać skorygowane bez utraty jakości. Gotowe !!!

W innym artykule opisuję dalszą pracę nad projektem i stworzenie księgi znaku naszego herbu – znajdziecie ją tutaj