Herb i flaga Miasta Strzegom

Artykuł prezentuje kolejne etapy powstawania – herb, flaga oraz księga znaku miasta Strzegom. Od gromadzenia literatury i wcześniejszych wersji, poprzez wykonanie nowej (odświeżonej) wersji, aż do prezentacji gotowej, ukończonej pracy. Zapraszam do zapoznania się z tym ciekawym tematem.

Pierwsza wersja herbu

Przeglądając pewnego dnia internet trafiłem na stronę Wikipedii, gdzie jest wpis na temat miasta, w którym mieszkam, Strzegomia. Moją uwagę przykuł herb miasta prezentowany internautom w tym serwisie. Od razu przypomniałem sobie projekt, realizowany około 18 lat temu przez agencję reklamową, w której pracowałem jako grafik. Na zlecenie Urzędu Miasta miałem za zadanie zwektoryzować herb miasta i stworzyć jego pierwszą cyfrową wersję.

Plik na Wikipedii jest bitmapą tej właśnie wersji, jednak ze wszystkim błędami i przekłamaniami jakie powstały przez te wszystkie lata kopiowania, poprawiania przez innych grafików i przygotowania wersji do druku. Nie przypomina herbu, który robiłem. Wydawać by się mogło, że raz stworzony plik cyfrowy będzie identyczny za każdym razem bez względu na ilość kopii. Jak widać tak nie jest. Postanowiłem coś z tym zrobić. Praca rozpoczęła się od przeszukania wszystkich starych pudeł na strychu. Znalazłem pierwszy projekt na dyskietce, która wymagała również uruchomienia starego PC. Potem już tylko przegranie pliku na pendrive i zaimportowanie  do współczesnego programu graficznego.

Od razu zauważyłem niedoskonałości i błędy, które zostały popełnione przy pierwszej wektoryzacji już w fazie projektowania. Wynikało to zapewne z faktu, że herb był wykonywany w programie Corel Draw w wersji 3. Jeden z pierwszych programów do grafiki wektorowej, który nie posiadał funkcji jakie mamy do dyspozycji dzisiaj. W herbie praktycznie jest tylko kilka łuków (brama miasta i aureole świętych) a postacie świętych są zbudowane z prostych odcinków. Przy dużym powiększeniu wygląda to koszmarnie. Co ciekawe wersja była do pewnego momentu używana przez Urząd Miasta bez żadnych poprawek na wszystkich drukach, pieczątkach i serwisach internetowych.

Zobacz także Historię pewnego herbu

Do dnia, w którym Urząd Miasta zwrócił się do mnie o przygotowanie nowej, odświeżonej po wielu latach wersji.

Zbieranie i analiza dokumentów

Na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy Strzegom przygotowałem nową, odświeżoną wersję flagi i herbu miasta Strzegom. Po ponad dwudziestu latach od stworzenia pierwszej w pełni wektorowej wersji, przyszedł czas na wersję, która będzie odpowiadała wymogom dzisiejszych standardów. Musi się nadawać do druku oraz wykorzystania we wszystkich mediach i mieć możliwość tworzenia fizycznych przedmiotów z herbem (np. cięcia ploterowego).

W pracy stosowałem nie tylko grafikę komputerową od początku do końca. Przydają się również klasyczne techniki, próbne wydruki i wychwytywanie błędów. Jest to prostsze, szybsze i wygodniejsze na tym etapie wykonywania logotypu. Zauważone błędy i niedociągnięcia są nanoszone w komputerze, rysuję następne elementy, drukuję i tak do końca.

Z dostępnych dokumentów można się tylko dowiedzieć ogólnych informacji jak ma wyglądać herb i flaga. Jakie postacie i symbole zawierają i jakie kolory należy zastosować.

Zakres prac

Herb i flagę trzeba było narysować od nowa. Poprzednia wersja była pełna błędów i niedociągnięć. Linie miały różne grubości, nie było symetrii, łuki narysowano za pomocą linii, klucze postaci były krzywe i niezgodne z wytycznymi. Symbol na fladze również wymagał pracy od podstaw.

Podsumowując, dzięki takim zabiegom zmniejszyła się drastycznie liczba punktów grafiki wektorowej i nadaję się teraz do np. cięcia ploterowego, laserowego, grawerowania itp.

Z nową wersją herbu i flagi miasta opracowano również system identyfikacji wizualnej, określono kolory wg różnych palet kolorów oraz wybrano czcionkę.