Jak fotografować wnętrza

Wnętrza i architektura to podstawa mojej działalności zawodowej, zaraz po fotografii ślubnej i ogólnej obróbce komputerowej zdjęć. W ciągu kilku lat wykonałem tysiące fotografii, które przedstawiały nie tylko mieszkania, apartamenty i lokale od wewnątrz, ale również całe budynki, kamienice, detale architektoniczne czy obiekty przemysłowe. Do tej kategorii zaliczyć możemy również zdjęcia makro detali, które znajdują się w fotografowanych lokacjach.

Przez te wszystkie lata zdobyłem niemałe doświadczenie i w końcu przyszedł czas by zdobytą wiedzą podzielić się z Wami. W kolejnych częściach tego artykułu przedstawię praktyczne porady jak fotografować wnętrza. Kiedy najlepiej to robić, jak przygotować wnętrze do robienia zdjęć, czym musimy dysponować, jakich ustawień aparatu używać czy wreszcie w jaki sposób obrabiać fotografowane wnętrza po zgraniu wszystkiego na komputer.

Będę starał się nie używać fachowego języka i sformułowań, które mogą być niezrozumiałe dla postronnego odbiorcy ponieważ ten tekst skierowany jest również do moich stałych i przyszłych klientów. Zaczynamy!

Wprowadzenie do fotografii wnętrz

W naszym kraju ten rodzaj fotografii ma bardzo krótką historię wyłączając oczywiście fotografię obiektów zabytkowych i fragmentów miejskich. Kto nie pamięta pocztówkowego szału lat osiemdziesiątych, kiedy każdy z nas miał w domu setki pocztówek przedstawiających krajobrazy oraz miasta polskie i zagraniczne).

Krótką historię ma fotografia wnętrz, które są wykorzystywane do promowania, sprzedaży lub wynajmu mieszkań, lokali, domów i apartamentów. Jeszcze niedawno większość mieszkań była spółdzielcza lub komunalna i praktycznie nie istniał rynek nieruchomości prywatnych.

Wszystko zmieniło się po wdrożeniu transformacji ustrojowych, upowszechnieniu internetu i zmiany aparatów z analogowych na cyfrowe. Papierowe odbitki fotografii wnętrz można sporadycznie spotkać na witrynach agentów nieruchomości w większych miastach (nie mówię tutaj o miesięcznikach wnętrzarskich) a całość prezentacji przeniosła się do internetu. Bum mieszkaniowy przyczynił się do powstania rynku nieruchomości na sprzedaż i wynajem.

Fotografia wnętrz dostała swoją szansę. W tej chwili wszystkie fotografie wykonuje są cyfrowo. Obrabiane są nie w ciemni ale na ekranie komputerów i prezentowane w serwisach internetowych lub drukowane w formie prasy.

W internecie możemy znaleźć tysiące ofert sprzedaży i wynajmu nieruchomości i każda z nich posiada fotografię lub fotografie. Znamy wszyscy przysłowie, że człowiek kupuje oczami więc fotografia w ogłoszeniu jest kluczową sprawą. Im lepszej jest jakości i lepiej prezentuje nieruchomość tym większa jest szansa, że potencjalny klient się nią zainteresuje.

Kto potrzebuje fotografii wnętrz?

Jest kilka rodzajów osób, firm i instytucji, które potrzebują do swoich celów właśnie takich specyficznych fotografii:

  • właściciele mieszkań i domów na sprzedaż (jak najlepsze zaprezentowanie sprzedawanej nieruchomości)
  • właściciele mieszkań, apartamentów, lokali usługowych z przeznaczeniem na wynajem (klient potrzebuje zobaczyć nieruchomość jeszcze przed umówieniem się na spotkanie)
  • projektanci wnętrz i osoby zajmujące się wyposażeniem wnętrz 
  • biura i agenci nieruchomości (stale zmieniająca się oferta)
  • deweloperzy (dokumentacja prezentująca postępy budowy lub fotografie pokazujące skończoną inwestycję)
  • wydawcy prasy (miesięczniki wnętrzarskie, serwisy ogłoszeniowe, niezależni wydawcy)

Przygotowanie wnętrza

Od czego zacząć? Oczywiście od sprzątania.  Dla wielu z was jest to oczywiste jednak wystarczy przejrzeć oferty kilku najbardziej popularnych serwisów ogłoszeniowych by zdać sobie sprawie, że nie dla wszystkich.  

Zasada jest prosta – im mniej osobistych rzeczy widać w kadrze tym lepiej

Nie możemy również zapomnieć o schowaniu lub zamaskowaniu kabli, wyrównaniu stołów, krzeseł, zasłon i żaluzji. Dobrze jest schować luźne elementy, które najcześciej leżą na blatach kuchennych, ramki z fotografiami rodzinnymi, butów w przedpokojach i kluczowa sprawa, w łazienkach wszystkie kolorowe szampony, lakiery, fiolki, perfumy (pomyślmy o tym jak o lokowaniu produktów – żadnych etykiet z nazwami produktów i firm nie powinno być na fotografiach wnętrz). Jest to czasem trudne i wymagające pracy, ale zwraca się z nawiązką w postaci profesjonalnych zdjęć waszych nieruchomości. Chowamy również zbędne ręczniki, zamykamy sedes i zwijamy rolkę papieru toaletowego. Dobrze jest również schować śmietnik. Zwróćmy również uwagę na plamy na chromowanych elementach armatury sanitarnej i szkle. Można je szybko usunąć za pomocą octu lub specjalistycznych płynów.

W sypialniach nakrycie łóżka powinno być wygładzone a poduszki równo ułożone. Szafy i szuflady domknięte. Jeżeli po obu stronach łóżka stoją szafki, należy jest ustawić symetrycznie i w miarę możliwości schować kable od lampek nocnych. 

Potrzebny sprzęt

Sprzęt fotograficzny w miarę możliwości powinien być w wyższej półki jakościowej. Trudno zrobić profesjonalne zdjęcie wnętrz za pomocą zwykłego aparatu w wysuwanym obiektywem (tzw. małpka) lub telefonu komórkowego. Tak samo niemożliwe jest robienie zdjęć bez statywu i wyzwalacza zdalnego. Najlepszym rozwiązaniem jest zestaw – aparat pełnoklatkowy niekoniecznie z lustrem, obiektyw szerokokątny, statyw i wyzwalacz. To niezbędne minimum. Zawsze zabieram jeszcze na sesję dodatkową lampę, softbox i obiektywy.

Bardzo pomocna opcja aparatu to pokrycie obrazu w wizjerze z wyjściowym zdjęciem zbliżone do 100%.

Statyw powinien być cięższy przez co bardziej stabilny i posiadać głowicę, która trzyma aparat mocna i stabilnie aby uniknąć poruszenia fotografii. Głowica powinna posiadać poziomicę i możliwość poruszania aparatu w każdym kierunku oraz obracania go w pozycję pionową (tzw. głowica 3D). W tej chwili używam głowicy firmy Manfrotto. Możecie więcej przeczytaj o niej tutaj.

Uważam, że najlepszą opcją jest korzystanie z obiektywu szerokokątnego 16-35mm. Mniejsze ogniskowe ocierają się już o rybie oko, co wg mnie jest niedopuszczalne (powodują efekt zaginania lini prostych w łuki – widać więcej ale nie o to chodzi). Dobrze mieć w swojej torbie również obiektyw makro (100mm) do fotografowania detali oraz teleobiektyw 70-200mm do fotografowania na zewnątrz elementów architektury, które są daleko lub wysoko.

Jak fotografować różne wnętrza

Bardzo często spotykam się z pytaniem – kiedy jest najlepszy czas na zdjęcia? Czy lepiej fotografować w dzień czy w nocy? Oczywiście najlepszą porą jest dzień jednak dochodzi nam kwestia położenia względem stron świata i aktualna pogoda.

Podstawowym problemem jaki ma miejsce przy fotografowaniu wnętrz jest doświetlenie lub przyciemnienie niektórych fragmentów sceny. W większości przypadków okno jest na jednej lub dwóch ścianach i ten fragment jest dobrze oświetlony a ściany po przeciwnej stronie wpadają w cień (im dalej od okna tym jest większy).

Osobiście preferuję wykonywanie fotografii wnętrz bez światła błyskowego lub oświetlenia sztucznego jednak nie zawsze jest to możliwe. Najlepsze jest światło naturalne i najlepiej aby słońce nie wpadało bezpośrednio przez okna do środka ponieważ powoduje to powstawanie jaśniejszych prostokątów na podłodze i ścianach.

Oświetlenie sztuczne

Oświetlenie sztuczne powoduje, że światło żarówek lub świetlówek „promieniuje” na wszystko co znajduje się w pomieszczeniu i zaburza naturalne kolory. Wnętrza najlepiej prezentują się w świece naturalnym.

Przy fotografowaniu wieczorową porą najlepszym wyjściem jest nieruchomość dobrze oświetlona, najlepiej światłem zbliżonym do słonecznego. Niekorzystnie wygląda wnętrz fotografowane wieczorem lub nocą, kiedy pod sufitem wisi jedna żarowa żarówka otoczona kolorowym kloszem.

Łazienki to kolejne wyzwanie. Coraz częściej są dobrze oświetlone sztucznym światłem co bardzo pomaga ponieważ nie ma tam zazwyczaj okna. Drugim problemem jest wielkość łazienki i tu przydaje się 16mm w obiektywie aby pokazać wszystko co się tam znajduje. Trzeci problem to lustra i szklane kabiny prysznicowe, w których odbija się cała aparatura włącznie z fotografem. Należy tak ustawić statyw i wysokość aparatu aby „schować” się w przestrzeni, która nie odbija się w lustrze lub skorygować to w programie graficznym.

Przy dużych wnętrzach jak salony najlepiej wybrać najbardziej korzystny róg pomieszczenia i tam ustawić aparat. Zawsze należy wykonać zdjęcie na wprost i zobaczyć czy pokój nie prezentuje się lepiej. Należy unikać zdjęć, na których dane pomieszczenie wygląda jak dłuuugi wagon kolejowy.

Jeżeli w danej nieruchomości znajdują się ciekawe detale można je uwiecznić za pomocą obiektywu makro. Dobrze się prezentują w ofercie i pozwalają oglądającemu na chwilę oddechu przy przeglądaniu setek różnych fotografii.

Ustawienia aparatu

Aparat powinien stać stabilnie i prosto, czyli wszystkie pionowe linie muszą być w wizjerze faktycznie pionowe. Ciężko to ustawić za pomocą głowicy kulowej ponieważ przy ustawianiu pionów możemy tracić ustawienie poziomów. Głowica 3D jest tutaj lepsza choć wymaga trochę więcej czasu. 

Staramy się ustawić ISO jak najniżej – zwyczajowo jest to 100 lub 200. Jeżeli korzystamy ze statywu nie musimy się martwić czasem ekspozycji. 

Przesłona w granicach 8 lub dalej ze szczególnym zwróceniem uwagi na ostrość wszystkich elementów w całym kadrze i rzeczywisty balans bieli.

Możemy ustawić aparacie opcję podniesionego lustra (jeżeli jest) w celu minimalizacji drgań i w czasie robienia zdjęcia starać się nie poruszać blisko statywu. Normalnie nikt nie zwraca na to uwagi, ale jeżeli statyw stoi na podłodze z desek lub paneli podłogowych, każdy krok powoduje jego lekkie kołysanie.

Edycja komputerowa

Aby sprawić by wnętrza prezentowały się naprawdę dobrze musimy zadbać o to by okna nie były jedną wielką plamą światła (w niektórych przypadkach jest to konieczne) i aby cienie nie było czarnymi plamami. Z pomocą przychodzi technika zwana HDR i RAW. Podczas obróbki musimy jeszcze „wyprostować” ściany, rozjaśnić niektóre partie obrazu oraz usunąć wszystkie artefakty i niekorzystne elementy, które wpływają na jakość fotografii.

HDR to po prostu łączenie kilku lub kilkunastu ujęć, z których pierwsze jest bardzo ciemne a ostatnie bardzo jasne. Wszystkie pośrednie są coraz bardziej doświetlane. Resztą zajmuje się odpowiedni program graficzny (Adobe Lightroom lub Aurora). 

RAW to specjalny rodzaj fotografii gdzie w pliku jest zapisywane o wiele więcej informacji niż w JPG, dzięki czemu możliwe jest „wyciąganie” ze zdjęć szczegółów, które traci JPG. Minusem jest większe zapotrzebowanie na pomięć, zdjęcia zajmują więcej miejsca na dysku lub karcie pamięci.

Należy jeszcze dodać, że czas spędzony na obróbce fotografii wnętrz jest zazwyczaj trzy lub czterokrotnie dłuższy niż czas poświęcony na zrobienie zdjęcia podczas sesji. Należy o tym fakcie poinformować klienta.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten krótki artykuł pozwoli na rozwianie niektórych wątpliwości dotyczących fotografii wnętrz i zachęci do skorzystania z mojej oferty. Działam na terenie Wrocławia i Dolnego Śląska. Zapraszam serdecznie.

Jeżeli zainteresował cię ten tema przeczytaj też – Jak najlepiej przygotować mieszkanie do sesji fotograficznej

Wszystkie prezentowane fotografie wnętrz użyte w tym artykule są mojego autorstwa.