Dlaczego jest to takie ważne?

Jak przygotować mieszkanie do sesji fotograficznej? Często słyszę to pytanie w momencie kiedy mam zaczynać fotografować. Fakt, że dobrze zaprezentowane mieszkanie i inne nieruchomości sprzedają się lepiej nie podlega już dyskusji, a mnogość prezentowanych ofert w serwisach ogłoszeniowych np. otodom.pl wymusza niejako jakość treści, które z kolei powodują większą liczbę wyświetleń generowanych przez potencjalnych klientów.

Każdy z własnego doświadczenia wie, że lepsze zdjęcia są częściej klikane.

W tym artykule przedstawiam kilka praktycznych rad na temat – jak przygotować mieszkanie, które staramy się sprzedać lub wynająć, do sesji fotograficznej, w taki sposób, aby zainteresować jak największą ilość osób, które takiego mieszkania poszukują.

Przykładem będzie tutaj średniej wielkości mieszkanie we Wrocławiu, mieszczące się na jednym z osiedli, w bloku z czterema kondygnacjami.

W tym konkretnym mieszkaniu przeprowadzono kompletny remont, więc ściany, sufity i podłogi są w idealnym stanie, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby w waszym lokalu przed sprzedażą również odświeżyć te elementy. Ma to duże znaczenie i dobrze się prezentuję na zdjęciach wnętrz.

Robimy porządki

Drugą kluczową sprawą jest gruntowne sprzątanie mieszkania. Należy zwrócić uwagę nie tylko na czystość podłóg ale również czystość luster i szyb (kabiny prysznicowe). Warto schować rzeczy leżące na górze mebli lub pod łóżkami. Bezwzględnie schować wszystkie produkty z nazwami firm, plastikowe i kolorowe butelki, fiolki, tubki, kubki itp. Zasada jest prosta – im mniej tym lepiej.

Meble

Warto zadbać o jakieś wyposażenie wnętrza. Nie musi to być pełen komplet mebli. Wystarczy fotel lub krzesło z miękką poduszką lub inny element, który spowoduje, że pusty pokój nabierze charakteru i będzie wyglądał na zamieszkany.

Oświetlenie

Lampy sufitowe i stojące powinny mieć po zapaleniu tę samą barwę i być kompletne. Jedną z najgorszych rzeczy widocznych na fotografii wnętrza jest ewidentny brak jednej żarówki lub różne kolory światła. Zadbajmy o to aby oświetlanie było idealne. W końcu nie jest to duży koszt i tylko trochę więcej pracy. Nie zapomnijcie o kloszach w lampach. To następny grzech sprzedających. W bogatym wnętrzu goła żarówka wisząca na poskręcanym kablu psuje cały efekt.

Dodatki

W pokojach mogą się również pojawić kwiaty i obrazy. W tym przypadku wnętrze wydaje się przytulne i ma miłą atmosferę.

Już prawie wszystko

Warto przygotować swoje mieszkanie do sesji fotograficznej. Im bardziej się postarasz tym efekt będzie lepszy. W prezentowanym mieszkaniu wszystkie opisane wcześniej warunki zostały spełnione. Właściciele, co nie zdarza się często, zadbali nawet o taki szczegół jak panele maskujące płyty grzewczej i piekarnika. Na zdjęciu poniżej widać efekt – kuchnia jest urządzona i kompletna.

Zobacz też – Jak fotografować wnętrza