Dlaczego 360?
360 stopni – właśnie tyle potrzeba aby wykonać profesjonalną fotografię sferyczną wnętrza, domu czy mieszkania. 360 stopni – o właśnie taki kąt musisz się odwrócić aby zobaczyć wszystko co znajduje się dookoła twojej głowy. O taki sam kąt musisz przesunąć myszką by podejrzeć wykonane przeze mnie zdjęcie sferyczne wnętrza, tak w poziomie jak i w pionie.
Właśnie taki pomysł przyszedł mi do głowy kiedy planowałem wykonać logotyp na potrzeby rozszerzenia mojej działalności o wirtualne spacery i fotografie sferyczne wnętrz.
W dwunastu krokach przedstawiam wam etapy pracy nad tym logotypem. Jeżeli macie jakieś pytania lub sugestie zapraszam na końcu do komentowania.
Krok 1 – forma i kształt logotypu
Od zarania dziejów i od tysięcy lat ludzkiej cywilizacji, twórcy i artyści wiedzą, że najlepsze projekty zaczyna się od narysowania koła. Tak powstała główna siedziba Apple, hula hop i … samo koło. Ok dość żartów. Zaczynamy projektowanie. Swoje prace wykonuję w technice wektorowej przy pomocy programu Adobe Ilustrator. Zaczynam od koła. Potem narysowałem drugie koło większe od pierwszego i oba obiekty połączyłem. Dzięki temu uzyskałam taki kształt jak poniżej po wypełnieniu szarym kolorem.
Krok 2 – pomysł na logo
Koncepcja logotypu jest taka, że ma on przedstawiać w swojej formie trzy cyfry a mianowicie 3, 6 i 0. Idealnie by było gdyby współgrały ze sobą, tworzyły jednolitą formę, były czytelne a jednocześnie ukryte. Coś jak niewidoczna przy pierwszym spojrzeniu biała strzałka w logo FedEx. Wewnątrz pierwszego koła narysowałem jeszcze dwa mniejsze. Zobaczcie, że odległości między kołami są takie same jak ich grubość. To jest kluczowa wartość i będzie taka sama w całym projekcie.
Krok 3 – linie pomocnicze
Teraz muszę narysować linie pomocnicze styczne do okręgów. Widać dokładnie, że okręgi wpisują się idealnie w kwadraty o tych samych bokach. Dlaczego trzy okręgi a nie więcej lub mniej? Każdy okrąg będzie jedną z cyfr. Największy to trójka, średni to szóstka a najmniejszy to zero.
Krok 4 – linie pomocnicze pod kątem
Jeżeli największy okrąg ma być trójką to potrzebowałem jeszcze linii pomocniczych pod kątem (tutaj pod kątem 45 stopni). Te linie również będą stycznymi do okręgów. Ciemniejszym kolorem zaznaczyłem już widoczną cyfrę zero. Przy niej jest najmniej pracy.
Krok 5 – potrzebujemy szóstki
Cyfra sześć to środkowy okrąg. W tej chwili przydały się linie pomocnicze pod kątem. Odległość między liniami pomocniczymi jest taka sama jak między okręgami i taka sama jak ich grubość. Wystarczy dorysować jedną linię i szóstka gotowa.
Krok 6 – gdzie jest trójka?
Tutaj zaczynają się schody. Cyfrę trzy należy tak zaprojektować aby była położona na największym okręgu i idealnie wpasowała się w już istniejące cyfry. Taki układ poprzedziły wielogodzinne rysunki ołówkiem w szkicowniku. Nie myślcie, że to było takie proste jak na rysunku poniżej. Cały czas musiałem operować opisaną wcześnie stałą odległością między obiektami. Widać tutaj wyraźnie, że nawet koniec (górna część) szóstki jest oddalona od trójki o taką samą wartość.
Krok 7 – już prawie gotowe
Teraz można wypełnić wszystkie cyfry tym samym kolorem. Sprawdzam czytelność i odległości między obiektami.
Krok 8 – dopieszczanie szczegółów
Idealnie ale jeszcze nie do końca. Chodzi tutaj o końcówkę trójki. Zakończona prosto nie wygląda najlepiej. Potrzebna jest jeszcze jedna linia pomocnicza. Tak jak poprzednio styczna do najmniejszego okręgu i symetryczna do całości (pionowo). Drobny szczegół lecz wydaje mi się, że poprawił ogólny widok.
Krok 9 – usuwania linii pomocniczych
Teraz widać logo w całej okazałości. Na razie jest mono bez kolorów.
Krok 10 – odwracanie kolorów
Dobre logo powinno dobrze wyglądać na jasnym tle jak i na ciemnym, po odwróceniu kolorów. Nie zawsze się to udaje. Czy udało się w tym przypadku oceńcie sami.
Krok 11 – kolory i koniec pracy
Najprzyjemniejsza część projektowania logo. Całość jest już gotowa i można poeksperymentować z kolorami. Już nie mogę się doczekać kiedy będę mógł to logo wydrukować na wizytówkach lub wykorzystać w promocji moich wirtualnych spacerów.
Inne moje logotypy w serwisie Dribbble
Zobacz też logo JB mojego autorstwa opisane w blogu